Odkryj fascynujące ciekawostki o Wawelu i Katedrze na Wawelu

Odkryj fascynujące ciekawostki o Wawelu i Katedrze na Wawelu
Autor Mikołaj Dąbrowski
Mikołaj Dąbrowski02.11.2023 | 7 min.

Wawel ciekawostki to pasjonujące historie i tajemnice kryjące się w murach tego wyjątkowego miejsca. Zamek i katedra na Wawelu od wieków fascynują, zachwycają i intrygują. Oprowadzając Cię po najciekawszych zakątkach Wawelu, odkryjemy razem niezwykłe opowieści, mało znane fakty oraz zaskakujące detale na temat architektury, wnętrz, dzieł sztuki i postaci historycznych związanych z Wawelskim Wzgórzem. Poznasz miejsca niedostępne na co dzień dla turystów i zajrzysz do mrocznych lochów, pełnych tajemnic. Zapraszam w fascynującą podróż przez wieki, aby wspólnie poznać te niezwykle interesujące ciekawostki o Wawelu!

Kluczowe wnioski:

  • Wawel kryje wiele nieodkrytych jeszcze tajemnic i ciekawostek z przeszłości.
  • Można zwiedzić zakamarki zamku i katedry niedostępne na co dzień dla turystów.
  • W podziemiach i lochach Wawelu znajdują się mroczne miejsca pełne zagadek.
  • Oprowadzając po Wawelu, poznasz mało znane historie, legendy i opowieści.
  • Wawel od stuleci fascynuje i zachwyca niezwykłą architekturą i dziełami sztuki.

Nieznane historie zamku królewskiego na Wawelu

Wawel, dawna siedziba władców Polski, kryje w swej zamkowej architekturze wiele fascynujących tajemnic. Choć zwiedza je rocznie ponad milion turystów, niewielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele nieodkrytych jeszcze historii skrywa ten wyjątkowy zamek.

Jedną z takich niezwykłych opowieści jest legenda o Złotej Bramie, która według podań miała prowadzić z zamku wawelskiego aż do Węgier. Miał nią uciec z oblężonego przez Szwedów w 1702 roku Wawelu ostatni władca z dynastii Wazów – August II Mocny. Choć brama do dziś pozostaje nieodnaleziona, w podziemiach zamku wciąż trwają poszukiwania jej tajemniczego przejścia.

Niezwykłe są również losy Smoczej Jamy, którą król Kazimierz Wielki kazał zasypać w XIV wieku. Dopiero ponad 500 lat później, podczas prac renowacyjnych wawelskiego wzgórza, natrafiono przypadkiem na to zapomniane podziemne przejście. Legenda głosi, że w jaskini tej żył kiedyś Smok Wawelski, którego podstępem pokonał szewczyk Skuba.

Odnalezione skarby i zaginione tunele

W wawelskich podziemiach dokonano także wielu cennych odkryć. Kopiąc studnie w XVII wieku, natrafiono na bogate depozyty złota, srebra i kosztowności. Odnalezione skarby pochodziły prawdopodobnie z czasów najazdu szwedzkiego za panowania Władysława IV Wazy. Niestety, większość tych cennych znalezisk zaginęła bezpowrotnie.

Do dziś nie odkryto również tajemniczego tunelu łączącego Wawel z klasztorem Paulinów na Skałce. Choć historyczne zapiski wzmiankują o jego istnieniu, archeolodzy wciąż bezskutecznie próbują odnaleźć bieg tego legendarnego podziemnego korytarza.

Tajemnice architektury Katedry Wawelskiej

Katedra Wawelska, nekropolia polskich władców, kryje również wiele zagadek związanych z jej architekturą. Jedna z nich dotyczy niezwykłego hełmu na wieży Zygmuntowskiej, który według legendy miał zostać wykonany z pierścienia zaręczynowego króla Zygmunta Starego.

Inną ciekawostką jest fakt, że w katedrze spoczywa aż 6 władców Polski. Jednak tylko 5 z nich ma nagrobki w podziemiach świątyni. Grób Kazimierza Wielkiego, jednego z najwybitniejszych królów w historii, pozostaje nieoznakowany i niezidentyfikowany.

Do dziś trwają spory historyków sztuki, w którym miejscu dokładnie spoczywają szczątki tego wielkiego reformatora i budowniczego średniowiecznej potęgi Polski.

Z kolei grobowiec Władysława Łokietka, pierwszego koronowanego króla z dynastii Piastów, początkowo znajdował się w katedrze na Wawelu, aby następnie przez stulecia być przenoszonym w różne miejsca, az wreszczie powrócić na Wawel, gdzie spoczywa do dziś.

Ciekawostki o grobowcach królewskich na Wawelu

Ciekawostki o Wawelu dotyczą również niezwykłych historii związanych z władcami Polski spoczywającymi na wawelskim wzgórzu. Jedną z najbardziej zagadkowych postaci jest król Stefan Batory, który będąc bezdzietnym, pragnął aby po jego śmierci serce wyjęto z piersi i złożono osobno w srebrnej skrzyneczce u stóp Czarnej Madonny.

Do grobu Batorego wkradł się ponoć pewien zakonnik Paulin z pobliskiego klasztoru na Skałce. Chciał on wykraść kosztowną skrzynkę z sercem władcy. Jednak kiedy tylko dotknął relikwii, natychmiast padł martwy na miejscu. Od tamtej pory szczelnie zamknięty sarkofag Batorego nigdy już nie został otwarty.

Nie mniej zagadkowe są losy grobu Augusta II Mocnego. Choć kazał on pochować się w sarkofagu z czerwonego marmuru, nigdy w nim nie spoczął. Jego następca August III kazał bowiem potajemnie wywieźć zwłoki ojca do rodzinnej Saksonii, aby uniknąć profanacji grobu przez najeźdźców.

Król Kazimierz Wielki Pochowany w nieznanym miejscu
Król Stefan Batory Serce złożone osobno w srebrnej skrzyneczce
August II Mocny Pusty sarkofag z czerwonego marmuru

Opowieści i legendy kryjące się w murach Wawelu

Odkryj fascynujące ciekawostki o Wawelu i Katedrze na Wawelu

Oprócz fascynujących ciekawostek, Wawel jest również miejscem, w którym narodziło się wiele barwnych podań i legend sięgających czasów średniowiecza.

Jedna z nich opowiada o królu Bolesławie II Śmiałym, który za zabójstwo biskupa Stanisława miał zostać, wedle podania, rozszarpany przez własne psy myśliwskie. Inna legenda głosi, że to właśnie na wzgórzu wawelskim św. Stanisław wskrzesił Piotrowina, rycerza niesłusznie oskarżonego o zdradę i straconego na rozkaz Bolesława.

Nie brakuje również opowieści o duchach, które od wieków nawiedzać mają mury wawelskiego zamku. Jeden z nich to Złota Damka – zjawa tajemniczej kobiety błąkającej się w przebraniu mniszki po krużgankach wawelskich od czasu koronacji Jadwigi i Jagiełły w 1384 roku.

Ciekawostki o Wawelu to również historia Smoka Wawelskiego, pokonanego przez szewczyka Skubę, którą do dziś zna każde polskie dziecko. To jednak nie wszystkie fascynujące legendy i opowieści, które na przestrzeni wieków narosły wokół tego niezwykłego, historycznego miejsca.

  • Średniowieczna legenda mówi, że król Bolesław Śmiały został rozszarpany przez własne psy myśliwskie.
  • Według podań w katedrze wawelskiej św. Stanisław wskrzesił Piotrowina niesłusznie straconego przez króla.

Wawel pełen skarbów, sekretów i zagadek

Dzieje Wawelu i znajdujących się na jego terenie zabytków pełne są niezwykłych historii. Przez stulecia wzgórze wawelskie było świadkiem narodzin i upadków królestw, najazdów wrogów, pożarów i zniszczeń. Przetrwały jednak jego mury, kryjące do dziś wiele tajemnic.

Czasy świetności Wawelu to również okresy, gdy gromadzono na zamku niezliczone ilości kosztowności, klejnotów, dzieł sztuki czy dokumentów państwowych. Niestety, większość tych skarbów bezpowrotnie przepadła w zawierusze burzliwych dziejów.

Do naszych czasów przetrwało jednak wiele bezcennych zabytków kultury narodowej. Szczególne miejsce zajmuje arras wawelski - najstarszy zachowany na świecie gobelin przedstawiający polowanie na jednorożca. Ten prawdziwy skarb o nieoszacowanej wartości od 2013 roku prezentowany jest na stałej ekspozycji w zamku.

Oprócz arrasu, liczne dzieła sztuki, klejnoty koronne czy pamiątki historyczne przechowywane są dziś w Skarbcu Koronnym na Wawelu. Stanowią one świadectwo wielowiekowej tradycji i historii tego wyjątkowego miejsca.

Fascynujące podziemia i lochy pod Wawelskim Wzgórzem

Ostatnią grupą niezwykłych ciekawostek o Wawelu są te związane z jego mało znanymi miejscami - rozległym systemem podziemnych korytarzy, lochów i piwnic ciągnących się głęboko pod całym wzgórzem wawelskim.

Te fascynujące, choć mroczne i niedostępne na co dzień zakamarki, skrywają wiele tajemnic. W lochach tych przez stulecia przetrzymywano jeńców i więźniów politycznych. Być może właśnie tam znajduje się tajne wejście do poszukiwanej Złotej Bramy, którą miał uciec z oblężonego przez Szwedów Wawelu król August II Mocny.

Nadal trwają też poszukiwania ciągu dalszego Smoczej Jamy - legendarnej kryjówki Smoka Wawelskiego. Być może gdzieś głęboko pod wzgórzem, w nieznanych jeszcze człowiekowi zakamarkach, drzemie ta mityczna bestia czekając na swój czas...

Podziemne labirynty Wawelu pozostają zagadką, a zapewne jeszcze niejedną tajemnicę kryją przed ciekawskim okiem. Być może przyszłe pokolenia odkryją to, co dziś pozostaje ukryte.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule ciekawostki o Wawelu i tajemnice Katedry Wawelskiej pozwalają spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z zupełnie nowej perspektywy. Okazuje się, że zarówno w historii, jak i architekturze królewskiego zamku oraz nekropolii polskich władców drzemie jeszcze wiele zagadek do odkrycia.

Poznaliśmy fascynujące, mało znane historie związane z władcami Polski spoczywającymi na Wawelu, arcyciekawe Katedra na Wawelu ciekawostki na temat tajemniczej Złotej Bramy czy pustego grobowca Augusta II. Przenieśliśmy się też do mrocznych lochów i podziemi kryjących być może kolejne nieodkryte dotąd skarby lub sekrety.

Miejmy nadzieję, że wiele z tych zagadek uda się jeszcze kiedyś rozwikłać i poznamy ciąg dalszy tych fascynujących Wawel ciekawostki. Na razie pozostaje nam podziwiać ogrom historycznego i kulturowego dziedzictwa jakie pozostawiły na Wawelu pokolenia władców i artystów. I snuć opowieści pobudzające wyobraźnię…

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Najważniejsze Wydarzenia w Historii Polski: Kluczowe Daty i Momenty
  2. Cukier i waga w dół, dłuższa młodość: małe cuda szybko wyszły z mody
  3. Analiza Przewrotu Majowego: Odkryj Przyczyny i Skutki Tego Wydarzenia
  4. Odkryj fascynującą historię Króla Kazimierza II Sprawiedliwego
  5. Sposób jak marzenie! Dodaj rano do kawy, a tłuszczyk zniknie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Dąbrowski
Mikołaj Dąbrowski

Jestem historykiem z zamiłowaniem do przeszłości. W moich tekstach odkryjesz historię świata, starożytności i kultury. Zapraszam Cię na fascynującą podróż w czasie i przestrzeni.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły